top of page

Śliwki

knedle ze śliwkami


3 średnie ziemniaki

1/2 kg pszennej mąki

1 jajko

1/2 łyżeczki soli

cynamon

śliwki - tyle sztuk, ile knedli chcemy ...

masło

liście świeżej mięty


Śliwka. Śliwa domowa gatunek roślin wieloletnich należący do rodziny różowatych, nie występujący w stanie dzikim. Formy wyjściowe powstawały prawdopodobnie wielokrotnie w warunkach naturalnych w wyniku samoistnego krzyżowania się dwóch dziko rosnących gatunków ałyczy i śliwy tarniny. Ojczyznę śliwy domowej sytuuje się zwykle w rejonie Kaukazu, czasem też w Azji Mniejszej i Zakaukaziu. Dalsze różnicowanie śliw domowych wiązało się z częstym krzyżowaniem wstecznym i selekcją odmian hodowlanych. Śliwy do uprawy wprowadzili Persowie, a w Europie Grecy i Rzymianie. Obecnie w uprawie jest około 2 tysięcy odmian uprawnych, choć znaczenie ekonomiczne ma około 100. (Źródło: wikipedia.org)


przepis Ludki ;-)


"Knedle na tarasie", które po przygotowaniu składników i ugotowaniu ziemniaków można przygotować w przerwie między odcinkami Mody na sukces.

Na 3-4 osoby:

Gotujemy 3 średnie ziemniaki.Po ugotowaniu rozdrabniamy na paćkę. Wsypujemy 0,5 kg. mąki. Dodajemy jedno jajko oraz pół szklanki wody. Mieszamy aż ciasto stanie się jednolite. Dodajemy pół łyżeczki soli. Wyrywamy z ciasta garstkę, którą rozprowadzamy tworząc mniej więcej koło i na środek kładziemy parę pokrojonych śliwek bez pestek z dodatkiem cukru i troszkę cynamonu. W dłoniach lepimy gałkę. Tak uformowane gałki powoli wkładamy do gotującej się wody. Gotujemy ok. 10-15 góra minut. Na wyjęty knedel lejemy roztopione na patelni masło z przysmażonymi na nim lekko śliwkami bez pestek z cukrem i cynamonem. Na wierzch knedelka kładziemy świeżo zerwaną miętę. Joł.

bottom of page