top of page

Kawa

proporcje na 2 porcje


3 łyżki kawy rozpuszczalnej (najlepiej dobrej jakości)

1 łyżka miodu

1 szklanka wody

3/4 szklanki mleczka skondensowanego

lody - jakie lubisz i ile masz ochoty

gorzka czekolada


Kawa. Napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano, tylko zbierano ze stanowisk naturalnych.

Z odkryciem kawy wiążą się dwie legendy. Pierwsza przypisuje związane z tym zasługi sufiemu Shaikh ash-Shadhilemu. Miał on w czasie swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafić na stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Z ciekawości spróbował zjadanych przez nie owoców, poznając ich niezwykły wpływ na organizm człowieka. Druga, bardzo podobna historia jako odkrywcę podaje etiopskiego pasterza o imieniu Kaldi.... (Źródło: wikipedia.org)


Kawę zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Do tak przygotowanej kawy dodaj miód i mleko, dokładnie wymieszaj i wystudź. Schłodzony napój najlepiej wstawić jeszcze do zamrażarki na jakieś 20-30 minut. Kiedy jest już bardzo zimny, przelewamy do wysokich szklanek, zostawiając miejsce na lody - które wykładamy na napój. Na wierzch ucieramy jeszcze czekoladę.

Smacznego!

bottom of page