top of page

Cukinie

3 - 4 nie za duże cukinie (najlepsze są młode, jędrne i jasne egzemplarze)

3 średniej wielkości pomidory

zielone: bazylia

ciasto francuskie - 1 opakowanie

1 jajko

oliwa, sól, pieprz, ostra papryka

Kabaczek (Cucurbita pepo convar. giromontiina Greb.) - odmiana dyni zwyczajnej . Odmianę wyselekcjonowano we Włoszech i stąd pierwotna nazwa cukinia. Na południowym wschodzie popularność zdobyła nazwa kabaczek. W Polsce roślina jest uprawiana i znana pod obiema nazwami. Ponieważ uprawiane formy mogą różnić się znacznie, więc zależnie od nazwy pod jaką je otrzymano do uprawy, traktowane są nawet jako odrębne gatunki. (Źródło: wikipedia.org)

Cukinie ukośnie kroję w plastry, grubości około 1/2 cm, rozkładam na papierowym ręczniku, posypuję solą i tak zostawiam na ok. godzinę;

w tym czasie idę spacerkiem do osiedlowego sklepu gdzie nabywam: GOTOWE CIASTO FRANCUSKIE - jeden z najlepszych wynalazków kulinarnych, który odkryłem w ostatnich latach. Można dostać mrożone lub świeże (porcja to ok 1/4 kg, wystarcza dla 3-4 osób) - zdecydowanie wolę świeże - jest gotowe do użycia. Po powrocie do domu: natłuszczam kwadratowe naczynie żaroodporne o 20 cm boku, wykładam ciasto. Ciasto jest sporo większe - więc z każdej strony wystaje. Na cieście, tej części która jest w naczyniu, układam plastry pomidora, skrapiam oliwą, lekko solę i pieprzę, na wierzchu bazylia i odstawiam na bok.

Teraz pora na cukinie, puściły już sok, więc kładę na nie jeszcze jedną warstwę papierowego ręcznika. Osuszone cukinie wrzucam na rozgrzaną oliwę i szybko mieszając przesmażam kilka minut doprawiając pieprzem (solone już było). Zrumienione cukinie wędrują na ciasto z pomidorami i bazylią. Wszystko “zamykam” ciastem, które wystawało z formy. Smaruję rozmąconym jajkiem i posypuję czerwoną ostrą papryką. Piekę w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni około 20 minut.

Smacznego!

bottom of page