top of page

Cukinie

Wybraliśmy się z Ludką do kina - zdecydowanie przerost formy nad treścią, ale warto zobaczyć, by wiedzieć o czym wszyscy mówią ...

Po filmie Ludwika podjęła nas pysznym obiadem i tu zdecydowanie treść pozostawała w idealnej harmonii z treścią. Oto przepis który dostaliśmy od Ludwiki:


8 łyżek masła

1 cukinia średniej wielkości

marchewka

żółta papryka, połowa średniej

pomidory

500 gramów risotto

wywar z warzyw

białe wino - 5 łyków

zielony groszek

parmezan

natka pietruszki


Risotto eldablju z cukinią (na 4 osoby):

Do garnuszka wkładamy 3 łyżki masła i podgrzewamy na małym ogniu. Kiedy masło rozpuści się, dodajemy pokrojoną cukinię (troszkę więcej niż połowę średniej cukinii bez skórki), pokrojoną marchewkę (również trochę więcej niż połowę) oraz połowę średniej żółtej papryki. Kiedy warzywa staną się miękkie, ale nie paćkowate! dodajemy pokrojone w kostkę (dość duże kostki) pomidory. Wszystko podgrzewamy około 7 minut. Jednocześnie do garnka z 5 łyżkami masła wsypujemy 500 gramów risotto. Podgrzewamy na małym ogniu aż ryż stanie się przezroczysty. Następnie dodajemy stopniowo, w zależności od pęcznienia ryżu, bulion (... ocenzurowano, cenzor poleca wywar z warzyw ...) cały czas mieszając!!  aż do momentu, kiedy ryż stanie się jadalny (to znaczy dość napęczniały i miękki). Na koniec dodajemy białe wino odpowiadające 5. łykom oraz wcześniej przygotowane warzywa z garnuszka oraz groszek (mały Bonduelle dla dzieci). Mieszamy. Dodajemy parmezan i posypujemy pietruszką. Najlepiej smakuje na drugi dzień. Smacznego. Autor zastrzega sobie prawo do nieprzyjmowania reklamacji.

bottom of page