top of page

Szpinak

1/2 kg szpinaku

8 jajek

1/4 szklanki naturalnego jogurtu

2-3 pomidory

koperek, szczypiorek, natka pietruszki (wszystko razem lub tylko to co najbardziej lubisz)

oliwa

duża blacha


Szpinak pochodzi z terenów dawnej Persji, gdzie był uprawiany już przed dwoma tysiącami lat. Do Europy został sprowadzony najprawdopodobniej przez Arabów, którzy uprawiali szpinak w Hiszpanii w IX wieku. Rozpowszechnienie uprawy nastąpiło jednak dopiero w XVI wieku. Szpinak zawiera wiele witamin, szczególnie A, z grupy B, PP i C. Ma też dużo przyswajalnego żelaza, manganu, magnezu, miedzi, wapnia, fosforu i jodu, a także niezbędnych makroelementów, takich jak sód, czy potas. (Źródło: wikipedia.org)

Szpinak parzę kilka minut, odcedzam i siekam.

Jajka gotuję na twardo, studzę i zdecydowanym ruchem, przecinam wzdłuż ciężkim, ostrym nożem. Ze skorupek wydrążam łyżeczką jajka, które drobno siekam. (Skorupki delikatnie odkładam na bok.)

Zielone (koperek, pietruszkę, natkę drobno posiekane) i pokrojone jajka dodaję do szpinaku. Do tego jogurt i przyprawy, wszystko dokładnie mieszam. Tak przygotowane jajka (z zielonym) wędrują z powrotem do skorupek.

Na wysmarowanej oliwą blasze układam grube (na około 1 cm) plastry pomidora, na nich skorupki z farszem (farszem do dołu).

I do piekarnika rozgrzanego do ok. 200 stopni na jakiś kwadrans ...

Smacznego!

bottom of page